Odútakarítás az állatkertben

Miskolci Állatkert

Mivel állatkertünk egy természetes erdőben terül el, ráadásul a Bükki Nemzeti Park közvetlen szomszédságában, így a bemutatott állatokon felül az őshonos élővilágra is igyekszünk minél nagyobb figyelmet fordítani. Az odúlakó madarak költését mintegy két évtizede segítik az erdő fáira kihelyezett mesterséges madárodúk. A tavasz közeledtével ezek az odúk azonban karbantartást is igényelnek. Ilyenkor a tavalyi évben behordott fészekanyagot el kell távolítani, hogy legyen hely az új fészeknek, valamint hogy ne maradhasson élősködő a tavalyi fészekben. Az esetlegesen megrongálódott odúkat meg kell javítani, szükség esetén ki kell cserélni. Illetve rendszeresen költöznek be darazsak a madárodúkba, ilyenkor őket is kilakoltatjuk.

Az állatkerti odútelep karbantartását a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Bükki Helyi Csoportjának önkéntesei végzik. Idén február 19-én jártak önkéntesek az állatkertben. Az 53 odút végigjárva elvégezték a szükséges karbantartási feladatokat. A bennük lévő fészkek alapján a szakemberek megállapították, hogy az odúk nagy részében tavaly mezei verebek költöttek, néhányban szén- és kékcinegék, illetve az egyikben egy örvös légykapó pár nevelte fiókáit, reményeink szerint sikeresen.

Érdemes az állatkerti séta során az odúk környékén egyre hangosabbá váló madárdalra is odafigyelni, hiszen így bepillantást nyerhetünk őshonos madaraink mindennapi életébe is.

Képek